Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Aktualności

Elektroniczny system MAK+ w Gminnej Bibliotece Publicznej

Drukuj
1 2 3

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiśniewie od stycznia 2017 roku papierowe karty książek i czytelników „odchodzą do lamusa”.

Zgodnie z zarządzeniem Działu Wojewódzkiej Sieci Bibliotek, który mieści się w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego w Warszawie rozpoczynamy obsługę czytelników w elektronicznym systemie. MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 2 065 bibliotekach (w 851 bibliotekach głównych i 1 214 filiach) co stanowi ok. 25,51% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.

Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Wg stanu na dzień 02 stycznia 2017 roku, na stronie szukamksiążki.pl jest dostępnych 17 898 173 egzemplarzy książek. Średnio, dziennie przybywa ich 7 290. Jest to największy taki serwis w Polsce.

System MAK+ jest rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną. Jest również całkowicie zgodny z formatem MARC21 oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2014, poz. 1182) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, co zapewnia bezpieczeństwo gromadzonym danym użytkowników. Ponadto zawsze jest dystrybuowany jako kompletny system biblioteczny, zawierający wszystkie aktualnie dostępne moduły systemu oraz funkcjonalności, umożliwiający kompleksową obsługę wszystkich procesów związanych z książką i czytelnikiem w bibliotece.

Biblioteka w Wiśniewie jest pierwszą w powiecie siedleckim biblioteką gminną, która wdrożyła system MAK+ do pracy z czytelnikami i ma opracowane 100 % księgozbioru w tym programie. Dlatego tez uprzejmie zapraszamy czytelników i prosimy o zwrot książek wypożyczonych w ubiegłym roku 2016. Aby zapisać się ponownie należy tylko przyjść z aktualnym dowodem osobistym. Osoby niepełnoletnie (do 18 roku życia) proszone są o przybycie dodatkowo z opiekunem prawnym (tatą, mamą).

Ważne jest aby opiekunowie prawni posiadali aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty). Rejestracja odbywa się bardzo szybko i tylko raz - nie tak jak dotychczas co roku. Czytelnik otrzymuje Kartę Biblioteczną.

Pierwszy egzemplarz karty jest bezpłatny, w razie zagubienia wydajemy kolejny odpłatnie 5 zł. Jeżeli czytelnik poda swój adres mailowy będzie mógł także rezerwować książki.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Wiśniew i okolic.

Magdalena Książek - bibliotekarz

Ocena: 8 głosów Aktualna ocena: 5

loader...

Media lokalne

Warto odwiedzić

Nasze wyróżnienia i certyfikaty