Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Aktualności

Uroczystości Jubileuszowe 600-lecia Wiśniewa

Drukuj
1 2 3

15 lipca 2018 roku odbywały się oficjalne uroczystości Jubileuszowe 600-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Wiśniewie połączone z XI Festiwalem Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem”.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury uroczystą sesją Rady Gminy Wiśniew, w trakcie której radni podjęli uchwałę intencyjną z okazji 600-lecia Wiśniewa oraz Statut Gminy Wiśniew.

W trakcie sesji zostały wręczone, po raz pierwszy, Nagrody Wójta Gminy Wiśniew za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je:

 • Pani Janina Dołgich, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie od 1 lutego 2008 r. Od pierwszych dni pracy na stanowisku dyrektora pani Janina postawiła na współpracę z dziećmi i młodzieżą. Dzięki staraniom w Gminnym Ośrodku Kultury utworzona została sekcja artystyczna – grupa taneczna działająca wespół z Zespołem wokalnym „Wiśniewiacy”. Zespół okazał się bardzo zauważaną i cenioną wizytówką i reprezentantem gminy Wiśniew występując na scenach w kraju ale również poza jego granicami.  Przez ponad dziesięcioletni okres pracy na stanowisku Dyrektora GOK w Wiśniewie wypracowała kalendarz imprez i uroczystości cyklicznych, do których organizacji i współudziału zaprasza lokalną społeczność w tym koła gospodyń wiejskich, zaprzyjaźnione zespoły, ludzi kultury, scen teatralnych, operowych. Pani Janina Dołgich za swoje zaangażowanie i upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego w okresie zajmowania stanowiska dyrektora GOK otrzymała: Dyplom Honorowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód za zbliżenie kultur Polski i Narodów zza Wschodniej granicy. Pani Janina Dołgich otrzymała również odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
 • Pan Stanisław Wróblewski, Od trzydziestu lat związany jest z gminą Wiśniew –od 1 sierpnia 1988 r. zaczął pracować w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie, gdzie prowadził Zespół ludowy oraz sekcje muzyczne. W 1988 r. otrzymał II kategorię instruktora muzyki z komisji wojewody. Na początku lat 90-tych występował z kabaretem TURBO działającym przy GOK Wiśniew. W latach 1994 – 2003 był dyrektorem GOK-u w Wiśniewie. Przez cały okres pracy w Wiśniewie związany jest z Zespołem Ludowym Wiśniewiacy, a od 2008 r. prowadzi wspólnie z choreografem powstały zespół taneczny. Pan Stanisław jest autorem opracowania pieśni ludowej „Polka Wiśniewska” w czterech wersjach (zespołu, kapeli, akordeonu i butelkach), która jest hymnem zespołu i gminy Wiśniew. Wydał również dwa śpiewniki pn. „Piosenki chodnikowe” oraz „Pod Siedlcami w Wiśniewie”. W 2000 roku otrzymał nagrodę Starosty Siedleckiego.
 • Pan Krzysztof Izdebski mieszkaniec miejscowości Wiśniew, oddany całym swoim sercem swojej miejscowość i ludziom tu mieszkającym. Od 2010 r. Pan Krzysztof pracuje jako wolontariusz w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie, prowadząc koło plastyczne do którego przynależą dzieci i młodzież z gminy Wiśniew. Pasja malarska Pana Krzysztofa owocuje pięknymi pracami plastycznymi tj. obrazami, których autorami są dzieci i młodzież. Praca pod kierunkiem i opieką Pana Krzysztofa to sama przyjemność – tak mówią członkowie koła.
 • oraz Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „RADOŚĆ” z Radomyśli, rozpoczęło swoją działalność w czerwcu 2015 r. Pod patronatem stowarzyszenia działa Zespół Wokalny Radość. Wzmożona praca i zaangażowanie członków zespołu zaowocowały licznymi sukcesami m.in. udział w finale Wojewódzkim IX Festiwalu kolęd i pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza” Siedlce 2018 r. oraz I miejsce w Regionalnym Festiwalu twórczości Artystycznej Seniorów „Wiecznie Młodzi” Siedlce 2017 r.

Każdy nagrodzony otrzymał dyplom oraz nagrodę finansową w wysokości 2 000 zł.

Podczas sesji wręczono również pamiątkowe medale osobom zasłużonym dla Wiśniewa.

Następnie zaproszeni goście oraz radni i mieszkańcy przeszli na plac przy Urzędzie Gminy Wiśniew, gdzie odsłonięto tablicę z nazwą placu – „Skwer 600-lecia”, a następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie Mszę świętą w intencji mieszkańców Wiśniewa, odprawił ks. Andrzej Kubalski. Oprawę nabożeństwa zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z gminy Czemierniki i Radzyń Podlaski.

Równolegle odbywał się Bieg uliczny z okazji 600-lecia Wiśniewa i 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Około godziny 13.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na Skwerze 600-lecia. Uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Wiśniew, Krzysztof Kryszczuk witając zgromadzonych gości, radnych oraz mieszkańców gminy. Wśród licznego grona zaproszonych gości byli m.in.: Minister Energii, Poseł na Sejm RP – Krzysztof Tchórzewski, Senator RP – Waldemar Kraska, I Wicewojewoda Mazowiecki – Sylwester Dąbrowski, Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski, Starosta Siedlecki – Dariusz Stopa, wójtowie gmin powiatu siedleckiego: Tomasz Hapunowicz - Zbuczyn, Dorota Dmowska – Paczuska – Mokobody, Henryk Brodowski – Siedlce, Stanisław Kaliński – Skórzec oraz Sławomir Wasilczuk – Korczew, Dyrektor MODR w Warszawie – Sławomir Piotrowski, Zastępca KMP w Siedlcach – mł. insp. Janusz Celiński, Zastępca KM PSP w Siedlcach – bryg. Waldemar Rostek, Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie -Adam Skup. Była też z nami delegacja starostów ze Słowacji: Katarina Škvarlová, Igor Birčák, Martin Kollár i Ladislav Timčo.

 

W dalszej części programu jubileuszowego znalazła się uroczysta ceremonia zasypywania młodych wiśni, wybijanie monety jubileuszowej „Talar Wiśniewski”, poczęstunek jubileuszowym tortem oraz wręczenie nagród laureatom biegu Jubileuszowego „z wisienką w tle”.

Laureaci biegu Jubileuszowego:

Kategoria szkoła podstawowa dziewczęta:

 1. Dominika Krajcer
 2. Iga Staręga
 3. Klaudia Radomyska

Chłopcy:

 1. Igor Kowalski
 2. Maciej Sobiczewski
 3. Aleksander Potocki.

Kategoria gimnazjum dziewczęta:

 1. Rozalia Prokurat
 2. Kinga Ostrowska
 3. Diana Myrcha

Chłopcy:

 1. Piotr Sobiczewski
 2. Maciej Krajcer
 3. Bartłomiej Dziewulski.

oraz kategoria open dziewczęta:

 1. Anna Bielecka
 2. Kinga Bobryk
 3. Monika Kubas

Mężczyźni:

 1. Kamil Młynarz
 2. Łukasz  Staniak
 3. Tomasz Skóra.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

Jednym z elementów uroczystości był pokaz i degustacja potraw z wiśni. Swoje popisowe potrawy zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Helenowa, Daćbog i Plut, Radomyśli, Twork, Starych Oknin, oraz Pani Hanna Jastrzębska z Łupin.

Kulinarne specjały oceniała komisja konkursowa w składzie: Carlos Gonzales-Tejera – przewodniczący, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie – Maria Jasińska i Wiesław Księżopolski. Komisja miała jak co roku miała trudne zadanie, ponieważ przygotowane potrawy zachwycały swoją wyjątkowością i unikalnym i niepowtarzalnym smakiem. Ostatecznie werdykt był następujący:

 • I miejsce – Hanna Jastrzębska z Łupin za „Śledzie na słodko z suszonymi wiśniami”;
 • II miejsce - KGW z Radomyśli za Pasztet z wiśnią i musem wiśniowym”;
 • III miejsce – KGW z Helenowa za Tort Jubileuszowy „Wiśniowa fantazja”.

Poza tym komisja przyznała wyróżnienie dla KGW „Twórcze Kobiety” z Twork za „Poncz –Powiew lata”. Dyplomy za udział otrzymały: KGW ze Starych Oknin oraz KGW Daćbogi i Pluty.

Pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienie otrzymały talony pieniężne. Zaszczyt przygotowania nalewki z owoców wiśni na XII Festiwal Kuchni Regionalnej „Z wiśniowym smakiem” przypadł Pani Hannie Jastrzębskiej z Łupin.

Przeprowadzone przez Carlosa Gonzales-Tejera pokazy kulinarne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród publiczności.

Wśród artystów, którzy w tym roku zaprezentowali się w części artystycznej Uroczystości Jubileuszowych oraz wiśniowego święta znaleźli się: Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy, Zespół Ludowy im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”, Zespół Wokalny „RADOŚĆ” z Radomyśli, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Czemierniki-Radzyń, Słowackie zespoły folklorystyczne z Drienicy i Dubovicy., występ dla dzieci – „W krainie fantazji”, Zespół Pieśni i Tańca „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.

W programie nie zabrakło koncertów z muzyką taneczną w wykonaniu grupy „Ambitus” – hity polskiego rocka,  oraz gwiazdy wieczoru grupy „Jagoda i Brylant”.

Tegoroczne świętowanie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, a byli nimi:

 • PGE - Polska Grupa Energetyczna S.A.
 • Mariusz Gruda - ZUO Siedlce;
 • Dariusz Jasiński - MBS w Zbuczynie;
 • Grzegorz Dybciak - AGRO-TOP Gręzówka;
 • Zbigniew Paczóski - TOPAZ Siedlce;
 • Stanisłąw Przesmycki - Zakład Elektrotechniczny ZELTECH Siedlce;
 • Krzysztof Trębicki - TRE-MET Wiśniew-Kolonia;
 • Zdzisław Gałach - PUK Siedlce;
 • Tomasz Madoń - PKS Łuków;
 • Wiesłąw Księżopolski - Przedsiębiorstwo wielobranżowe KSIĘŻOPOLSKI Wiśniew;
 • Magda i Mariusz Szczygielscy - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ELEKTROUTYLIZACJA Biardy;
 • Marian Celiński-Spodar - Stacja Paliw Wiśniew;
 • Agnieszka i Andrzej Bilscy - Sklepy spożywcze AGNES Krynka;
 • Krzysztof Jastrzębski - NASZ DRÓB Ujrzanów;
 • Krzysztof Dębiński - MPK Siedlce;
 • Katarzyna i Tomasz Grabowiec - TARTAK CARPINUS Wiśniew;
 • Sylwester Jastrzębski - TARTAK DES-HAUSE Śmiary;
 • Jarosław Myszka - JARM-STAL Wiśniew;
 • Janusz Jagła - Zakład Stolarski Wiśniew.

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Współorganizatorem uroczystości był Samorząd Województwa Mazowieckiego - Mazowsze Serce Polski.

Patronami medialnymi festiwalu byli: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Twoje Radio Wiśniew oraz tubasiedlec.pl.

Pełna fotogaleria

Ocena: 16 głosów Aktualna ocena: 3
loader...

Media lokalne

Warto odwiedzić

Nasze wyróżnienia i certyfikaty