Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Artykuł

IV Przegląd Pieśni Patriotycznej „Śpiewam Ci Polsko”

Drukuj
1 2 3

W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Radomyśli 17 listopada 2019 roku odbył się IV Przegląd Pieśni Patriotycznej pt. ,,Śpiewam Ci Polsko” zorganizowany przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej ,,Radość" z Radomyśli oraz Szkołę Podstawową w Radomyśli.

To wydarzenie objęli Patronatem Honorowym:

- Starosta Siedlecki - Pan Karol Tchórzewski,
- Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Pan Sławomir Piotrowski,
- Wójt Gminy Wiśniew - Pan Krzysztof Kryszczuk,
- Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej – Prezes Zarządu - Pan Hubert Pasiak,
- Prezes Instytutu Tradycji Narodowej w Wodyniach - Pani Urszula Bartosiak,
 

oraz patronatem medialnym: Podlasie24, Katolickie Radio Podlasie, Radio Dla Ciebie, które wyemitowało na falach radiowych zapowiedź tego wydarzenia, Tygodnik Siedlecki, Tuba Siedlec zarejestrowała całe wydarzenie, Miesięcznik MODR „Wieś Mazowiecka”, Życie Siedleckie, Gminne Wieści.

Dużą rangę wydarzeniu nadało wprowadzenie przez chorążego Zbigniewa Redosza Sztandaru Światowego Związku Żołnierzy AK koło Wodynie przy dźwiękach werblisty Łukasza Karczmarskiego. Przybyłych Gości oraz uczestników przeglądu powitała pani Aneta Karczmarska - Prezes Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej ,,Radość" z Radomyśli, a słowa wstępu do uroczystości przekazała Dorota Pankowska. Oto one: - „Krzyż święty i Orzeł, I biało-czerwona, To Polska, to Ona, Święta Matka moja. To Polska, to moja Ojczyzna rodzona. Bp Józef Zawitkowski, napisał pieśń na 1050-lecie Chrztu Polski, która będzie nam dzisiaj towarzyszyła na rozpoczęcie IV Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku! Tego dnia organizowane są uroczyste apele pod pomnikami bohaterów narodowych, składane są kwiaty i palone są znicze na grobach żołnierzy. Gmachy państwowe, domy oraz ulice dekorowane są polskimi flagami. To największe święto Narodowe powinno wzbudzać w Polakach dumę i radość. Wróćmy na chwilę do historii: nasz kraj przez 123 lata był pod ciągłymi zaborami, zaborcy wciąż nie nasyceni rzucali między sobą kości by ugrać choć najmniejszy skrawek polskiej ziemi. Rozszarpana na kawałki miała nigdy nie powstać do życia ! Ale jest! Mimo zawirowań to już 101 lat! Dzisiaj możemy powiedzieć, że pomimo przeciwności losu nasz naród przetrwał tak jak w naszej pamięci przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje, wiara i pamięć historyczna. Jesteśmy dumni z niepodległej Polski! Wiele żołnierskiej krwi przelało się za wolną ojczyznę , szli aż po krańce Ziemi- niosąc w sercach miłość i tęsknotę do rodzinnego domu. Ciesząc się Niepodległością, my tutaj w tej lokalnej społeczności nie tracimy pamięci, dzisiaj sławić będziemy pieśnią i piosenką bohaterstwo naszego narodu na IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Radomyśli. Jednak nie wolno nam zapomnieć ,że ,,Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo! Poprzez obecność tak wielu uczestników dzisiejszego przeglądu zdobywamy tę wolność pieśnią i piosenką a nie szczękiem oręża! Cieszmy się wspólnie z tego!”.

Następnie Zespół Wokalny ,,Radość” zaśpiewał pieśń ,,Bogurodzica" i ,,Krzyż i orzeł" przy akompaniamencie pana Ryszarda Boruca. IV Przegląd Pieśni Patriotycznej poprowadziła pani Urszula Bartosiak - Prezes Instytutu Tradycji Narodowej z siedzibą w Wodyniach.

 
Jury w składzie:
- płk Adam Czajkowski (zasłużony dyrygent Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego),
- Iwona Kobylińska (wokalistka Zespołu Orkiestra Dni Naszych),
- Jarosław Wójcik (wieloletni muzyk solista orkiestry wojskowej w Siedlcach),

oceniło 346 uczestników - członków 21 zespołów wokalnych i ludowych oraz 17 solistów.

Komisja obradowała po zakończeniu przesłuchań każdej kategorii. Wyłonienie zwycięzców było nie lada trudnym zadaniem. Po obradach komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

Kategoria szkoły:

klasy I - IV

 1. Lena Ornowska – GOK Chodów,
 2. Jadwiga Brochowska - Katolicka Szkoła Podstawowa w Siedlcach,
 3. Olga Musiatowicz – Suchożebry,

wyróżnienie: Boża Armia - Dziewule, Michał i Tomasz Kędzierscy, Mała Ziemia Łosicka

klasy V- VI.

 1. Oliwia Dzido - Łukowski Ośrodek Kultury,
 2. Zuzanna Romaniuk - ZO w Strzale,
 3. Paulina Krasuska - Szkoła Podstawowa Śmiary,
 4. Katarzyna Żur - Szkoła Podstawowa nr 5 Siedlce,
 5. Boża Armia – Dziewule,

wyróżnienie: Karolina Jastrzębska, Amelia Księżopolska Szkoła Podstawowa w Wiśniewie.

Kategoria Zespoły ludowe:

 1. Węgrowianie,
 2. Złoty Kłos,
 3. Jabłoniacy,

wyróżnienie: Folk Lacki, Marysieńki.

Kategoria Zespoły Wokalne:

 1. Zespół Kameralny UTW Mordy,
 2. Senior z Pasją,
 3. UTW Łosice,

wyróżnienie: Zuzanna Kulesza, Grupa Śpiewacza Białki.

Nagrodę specjalną - Grand Prix przeglądu otrzymał Zespół Węgrowianie. Uczestnicy otrzymali dyplomy i podziękowania.

IV Przegląd Pieśni Patriotycznych „Śpiewam Ci Polsko” został dofinansowany przez Gminę Wiśniew w ramach programu współpracy gminy Wiśniew z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na realizację zadań z zakresu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

W Przeglądzie uczestniczyły władze gminy Wiśniew, licznie zaproszeni goście oraz sponsorzy i darczyńcy bez których ten konkurs nie mógłby być zrealizowany:

 • Starostwo Powiatowe w Siedlcach,
 • Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej,
 • Gmina Wiśniew,
 • Sklep Szaraczek w Wiśniewie- Teresa Zając i Agnieszka Bożek,
 • Księżopolski Przedsiębiorstwo Wielobranżowe,
 • MIL- MAR – Iwona i Mirosław Bajek,
 • MET – POL _ Mirosław Izdebski,
 • Hurtownia Hydrauliczna – DOMHYDRO - Sobiczewski Jacek,
 • Reanimacja ABC Wróbel Grzegorz Zabłocie.

Podczas Przeglądu prowadzona była także zbiórka do puszek na Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla dzieci. Dla wszystkich uczestników przygotowano ciepły poczęstunek, zimne i gorące napoje oraz ciasto.

Aneta Karczmarska

Ocena: 13 głosów Aktualna ocena: 3
loader...

Media lokalne

Warto odwiedzić

Nasze wyróżnienia i certyfikaty