Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Artykuł

V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski

Drukuj
1 2 3

W nocy 17/18 stycznia 2020 r. z Wiśniewa i z Łukowa wyruszył jubileuszowy V Pieszy Rajd Powstańczy im. ks. Stanisława Brzóski. Celem Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie rocznicy Powstania Styczniowego oraz ludzi, którzy wtedy walczyli o niepodległą i suwerenną Ojczyznę. W sposób szczególny uczestnicy uczcili pamięć patrona Rajdu, Bohatera Ziemi Podlaskiej – ks. Stanisława Brzóskę.

Od początku powstania Rajdu, uczestnicy podzieleni są na dwie grupy – „Wiśniewską” i „Łukowską”. Nocą wszyscy zmierzają do pomnika ks. Stanisława Brzóski w rezerwacie Jata, gdzie oddają hołd bohaterom Powstania Styczniowego i ich kapelanowi, a zarazem dowódcy oddziału powstańczego. Pieszy, nocny Rajd zyskał już bardzo dużą popularność, a w tegorocznej jego edycji udział wzięło ponad 200 osób – ponad 70 osób z grupy Wiśniewskiej oraz około 140 osób z grupy Łukowskiej.

Wymarsz na trasy Rajdu poprzedziły Msze Święte sprawowane w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie oraz w Łukowie, w kościele św. Rocha - na cmentarzu.

Grupa z Wiśniewa o godzinie 18.00, wspólnie z ks. kanonikiem Henrykiem Krupą, przy Pomniku Niepodległościowym w Wiśniewie zapaliła znicze, odśpiewała hymn narodowy i wyruszyła do rezerwatu Jata pod pomnik ks. Brzóski.  Orientacyjna długość trasy, to około 22. km.

W tym roku grupa zatrzymywała się na krótką modlitwę przy pomniku poświęconym zmarłym mieszkańcom „Jastrząbia” na cholerę w Śmiarach, w kościele parafialnym w Śmiarach, przy pomniku poświęconym poległym za ojczyznę w Mroczkach oraz przy „Dębie Straceń” w Lesie Mroczkowskim.

Nie zabrakło również chwili przerwy i odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Mroczkach, gdzie tradycyjnie Panie z KGW przygotowały ciepły posiłek dla zmarzniętych uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy za gościnę!

Organizatorami V Pieszego Rajdu były: Gmina Wiśniew, Gmina Łuków, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Towarzystwo Przyrodniczo - Historyczne ORLIK, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Lasy Państwowe, OSP Wiśniew i OSP Gręzówka. Patronat honorowy nad rajdem objęli Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W grupie z Wiśniewa szli m.in.: wójt gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie Paweł Ksionek, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej z ojcem duchownym ks. Maciejem Majkiem, wikariusz parafii Wiśniew ks. Andrzej Kubalski, trzyosobowa delegacja z miasta Somma Vesuviana we Włoszech z Luigim Sorrentino, prezes TSK RAZEM Małgorzata Dymecka oraz pasjonat historii, mający prawie dziewięćdziesiąt lat, pan Julian Jastrzębski z Plut. Grupę zabezpieczali druhowie z OSP Wiśniew z prezesem Karolem Woźniakiem na czele.

Ostatnim punktem nocnej wyprawy było spotkanie przy ognisku – po raz pierwszy - w Klimkach. Stamtąd grupa wiśniewska około 1.20 odjechała busami. Część grupy łukowskiej wróciła pieszo, kończąc rajd przy Pomniku Powstańców na Placu Narutowicza o godzinie 4.00 rano. Zapraszamy za rok!

Ocena: 9 głosów Aktualna ocena: 5
loader...

Nasze wyróżnienia i certyfikaty