Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Dożynki Gminy Wiśniew

(…) Plon niesiemy plon, w gospodarza dom (…)

Uroczyste zakończenie żniw, zwane Dożynkami, to tradycyjne, coroczne święto plonów oraz chleba. To ważny dzień w kalendarzu rolnika oraz harmonogramie wydarzeń gminnych.

W Gminie Wiśniew uroczystości w tym roku obyły się w Śmiarach, w pierwszą niedzielę września.

Po długich, upalnych dniach lata następuje czas odpoczynku i radości, który jest wynagrodzeniem i ukoronowaniem całorocznej, ciężkiej pracy rolnika. Dożynki są również podziękowaniem za zbiory. W świadomości społeczności tradycyjnych istnieje bowiem wiara, że plony zawdzięcza się nie tylko swojej pracy, ale przede wszystkich błogosławieństwu Bożemu, które towarzyszyło podczas żniw i innych prac polowych. Dożynki są świętem rolników i ukłonem w stronę ich ciężkiej pracy, dzięki której trafia na stoły w naszych domach polski chleb i inne plony ziemi.

Uroczystości Dożynkowe Gminy Wiśniew zostały rozpoczęte mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Śmiarach. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii ksiądz Jarosław Fałdowski. Była to okazja by wspólnie podziękować Bogu za pomyślne zakończenie żniw i otrzymane dary ziemi. Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na boisko sportowe przy szkole w  Śmiarach. Tam odbył się Ceremoniał Dożynkowy, poprzedzony występem Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy. Przybyłych gości powitano „Polką Wiśniewską”.

Wójt Gminy Wiśniew otrzymał od Starostów Dożynek – Moniki Jastrzębskiej ze Śmiar oraz Marka Jastrzębskiego z  Daćbóg bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując go, Krzysztof Kryszczuk podziękował i zapowiedział, że będzie go dzielił sprawiedliwie. 

Symbolem tego święta są pięknie wykonane wieńce dożynkowe, które symbolizują wdzięczność za zbiory. Z wielką radością podziwialiśmy te rękodzielnicze cuda. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale również wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do tradycji. Inicjatywa tworzenia wieńców z kłosów okazała się być bardzo interesująca nie tylko dla widzów, ale także dla wykonawców, którzy liczebnie zadeklarowali swoją kandydaturę. W spektakularnym konkursie wzięło udział  9 wieńców, które cechowały się niepowtarzalnym stylem i sposobem wykonania. Nieodzownym elementem Dożynek był wybór najpiękniejszego z nich.

Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu:

1 miejsca dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wiśniewie

2 miejsca dla Koła Gospodyń Wiejskich Borki-Kosiorki-Mościbrody

3 miejsca dla sołectwa Śmiary-gospodarza tegorocznych Dożynek

Przyznano również 5 wyróżnień: dla KGW w Wólce Wiśniewskiej,  KGW w Radomyśli, KGW w Łupinach, KGW w Daćbogach, Plutach oraz wyjątkowe wyróżnienie dla KGW "Dwórki Heleny" z Helenowa.

Podczas Dożynek wręczono również medale „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali: Karol Jastrzębski, Piotr Cabaj oraz Wiesław Tyszkiewicz. Te wyjątkowe odznaki honorowe są nadawane są za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaka może być przyznana tylko raz, a wręcza ją uroczyście minister ds. rolnictwa lub osoba przez niego upoważniona, w tym przypadku Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk.

Tegoroczne święto było również okazją do rozstrzygnięcia konkursu wiedzy o rolnictwie, w którym nagrodami były vouchery wartości 1000 zł na zakup paliwa na stacjach Orlen (otrzymali je: Jan Jastrzębski, Andrzej ChromińskiAndrzej Izdebski) oraz przyznania nagród w konkursie pn. "Najładniejsza zagroda i najładniejszy ogródek przydomowy w Gminie Wiśniew". Celem konkursu jest propagowanie zachowań proekologicznych mieszkańców naszej Gminy, dążenie do podniesienia poziomu czystości i estetyki posesji oraz wizerunku miejsca, w którym żyjemy. Komisja konkursowa oceniała ogólne wrażenie i utrzymanie czystości oraz oryginalność i pomysł zagospodarowania przestrzeni, różnorodność roślin i obiekty małej architektury. Przyznano 3 wyróżnienia, które otrzymali:

Państwo Chromińscy z Radomyśli, Pan Damian Ługowski z Plut oraz Pan Janusz Krasuski z Nowych Oknin.

Po części oficjalnej i Ceremoniale Dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych i  lokalnych artystów oraz koncerty, które zainaugurował Zespół Ludowy „Wiśniewiacy”.

Na scenie wystąpili m.in. uczniowie z gminnych szkół, zespoły, „Białki”, „Alebabki”, „Babie lato”, kapela z Chodowa, „Domanice i okolice” oraz duet Dominika i Wiktoria Bulhak. Gwiazdami estrady tegorocznych Dożynek była „Kapela Zbucka”, zespół „AGBE” i „DIADEm”.

Jesteśmy dumni z naszej społeczności gminnej, z tego, że z tak wielkim szacunkiem rolnicy odnoszą się do rodzimej ziemi i z oddaniem kultywują tradycję. W sposób wyjątkowy zaprezentowali dorobek rolniczy naszej Gminy, jego różnorodności i niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. Wszyscy przekonaliśmy się o tym, że Śmiary to przykład tego, jak wieś może być miejscem, gdzie tradycja, wiara i wspólnota łączą się w piękny sposób.

Wójt Gminy Wiśniew z dożynkowej sceny wyraził słowa wdzięczności wszystkim, którzy nie tylko od święta, ale przez cały rok wspierają Gminę Wiśniew - władzom państwowym reprezentowanym przez posłankę Annę Siarkowską, senatora i wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, władzom powiatu siedleckiego reprezentowanym przez wicestarostę siedlecką Małgorzatę Cepek oraz władzom powiatu siedleckiego.

W imieniu własnym i Przewodniczącej Rady Gminy- Pani Elżbiety Wysokińskiej Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk podziękował wszystkim gościom, za to, że zechcieli przybyć i uczestniczyć w tej uroczystości.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Wójtowie gmin powiatu siedleckiego oraz Starostowe zaprzyjaźnionych gmin ze Słowacji, honorowy obywatel  Gminy Wiśniew ks .kanonik Henryk Krupa, Pan Józef Jan Romańczuk dyrektor MODR w Siedlcach,  Pan Adam Skup dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Siedlcach, Pan Jerzy Osiak Nadleśniczy z Nadleśnictwa Siedlce, Pan Sławomir Izdebski Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Pan Jacek Rymuza Dyrektor Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Pani Katarzyna Wielgórska Dyrektor Szkoły w Śmiarach- gospodyni tegorocznych Dożynek, Pani Marzena Nowicka Dyrektor ZO w Wiśniewie, Pani Beata Wiszniewska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radomyśli, Pan Stanisław Przesmycki Dyrektor Naczelny Zakładu Elektotechnicznego „Zeltech”, Pan Krzysztof Borkowski Zakład Mięsny Mościbrody, Pani Anna Kryszczuk kierownik świetlicy w ZO w Wiśniewie, Pani Małgorzata Dymecka Prezes Stowarzyszenia Społeczo-Kulturalnego RAZEM.

Konferansjerką uroczystości była Anna Rękawek, a konferansjerem Paweł Ksionek Dyrektor GOK w Wiśniewie.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dożynek 2023. Serdeczne podziękowania kierujemy do Radnych Gminy Wiśniew, Sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich, delegacji wieńców dożynkowych, tym którzy przygotowali poczęstunek, strażaków z OSP Śmiary, Pracowników Szkoły Podstawowej ze Śmiar, Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie, Urzędu Gminy i Gminnej Spółki Komunalnej, przedstawicieli lokalnych mediów, sponsorów i darczyńców.

 

 

 

 

Galeria zdjęć

DSC_0130 DSC_0131 DSC_0132 DSC_0133 DSC_0135 DSC_0136 DSC_0137 DSC_0138 DSC_0139 DSC_0140 DSC_0141 DSC_0142 DSC_0143 DSC_0144 DSC_0146 DSC_0148 DSC_0149 DSC_0151 DSC_0152 DSC_0153 DSC_0154 DSC_0155 DSC_0158 DSC_0159 DSC_0161 DSC_0162 DSC_0167 DSC_0168 DSC_0169 DSC_0172 DSC_0178 DSC_0180 DSC_0181 DSC_0183 DSC_0184 DSC_0185 DSC_0186 DSC_0188 DSC_0190 DSC_0192 DSC_0193 DSC_0194 DSC_0195 DSC_0196 DSC_0197 DSC_0198 DSC_0199 DSC_0200 DSC_0202 DSC_0203 DSC_0204 DSC_0205 DSC_0206 DSC_0210 DSC_0211 DSC_0212 DSC_0214 medale
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.