Dożynki Gminno-Parafialne
Dnia 8 września 2024 r. w Gminie Wiśniew obchodziliśmy najważniejsze święto rolników – Gminno-Parafialne Dożynki w Wiśniewie.
Organizatorzy wydarzenia:
Gmina Wiśniew
Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie
Współorganizator:
Samorząd Województwa Mazowieckiego
Mazowsze serce Polski
Dożynki to czas podziękowania Bogu za obfite plony, Naszym rolnikom za ich pracę i codzienny trud życia na roli. Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Wspomnijmy tegorocznych Starostów Dożynek:
Starostą tegorocznych Gminno-Parafialnych Dożynek w Wiśniewie był mieszkaniec Wiśniewa: Pan Damian Sulej. Można powiedzieć, że nasz Starosta od urodzenia jest związany z prowadzeniem gospodarstwa i uprawą ziemi, gdyż od małego asystował rodzicom przy pracach związanych z rolnictwem. Zamiłowanie do tego typu pracy sprawiło, że swoje wykształcenie również pokierował w tą stronę: ukończył siedleckie Technikum Rolnicze, a następnie kontynuował naukę na studiach na kierunku Zootechnika. Obecnie Pan Damian Sulej ma 29 lat, w roku 2019 przejął po rodzicach gospodarstwo i samodzielnie je prowadzi. A jest tego niemało, bo ponad 50 hektarów, na których uprawia kukurydzę, pszenżyto, owies i jęczmień. W tą pulę wliczają się również użytki zielone konieczne przy prowadzonej przez niego hodowli bydła opasowego. Pan Damian ma żonę i dwoje dzieci, gdzie starsze z nich: syn- już wykazuje zainteresowanie maszynami rolniczymi i pracami z tym związanymi, co pozwala mieć nadzieję, że tradycje rolnicze będą kontynuowane również w kolejnym pokoleniu.
Starościna - Pani Monika Jastrzębska to mieszkanka miejscowości Borki-Kosiorki, związana z Gminą Wiśniew od 2014 roku. Urodziła się w 1992 roku , ukończyła szkołę średnią o profilu gastronomicznym. Swoją wiedzę i kompetencje wykorzystuje w pracy na gospodarstwie rolnym, które prowadzi wraz z mężem Adamem oraz teściami. Jej gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinno-zwierzęcą. 100 hektarów uprawianej ziemi urodzajne jest w kukurydzę, rzepak, zboże i łąki, których plony wykorzystywane są do tego by nakarmić około 150 sztuk bydła oraz 100 sztuk trzody chlewnej. Inwentarz gospodarstwa Państwa Jastrzębskich podlega stałej modernizacji poprzez zakup nowych maszyn i wprowadzaniu nowości technicznych i organizacyjnych. Pani Monika jest szczęśliwą mamą trójki dzieci – Marysi, Anitki i Adasia, które chętnie uczestniczą w pracach gospodarskich. Czas wolny poświęca rodzinie i dzieciom, to osoba wesoła i energiczna. Jej pasją są prace manualne.