Być jak Ignacy - szkoła w Wiśniewie
W Szkole Podstawowej w Wiśniewie prowadzone są zajęcia V edycji programu Być jak Ignacy, fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Czwarty i ostatni w tym roku szkolnym etap spotkań dobiega końca. Alicja Guz z Koła Naukowego Odkrywcy przygotowała relację z ostatnich spotkań:
W naszej szkole realizowany jest program BYĆ JAK IGNACY. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Obecnie czwarty etap programu dobiega końca. W tym cyklu zajmowaliśmy się Internetem, nową technologią i tym jak roboty mają pomóc ludzkości. Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy również o cyberprzemocy.
Pierwsze zajęcia uświadomiły nam jak na przełomie lat zmieniały się technologie. W filmach zaczęto stosować efekty specjalne. W obecnych czasach używamy „greenscreen”, czyli obróbki obrazu, polegającej na zamianie tła o jednolitym kolorze na dowolny obraz. Jest ona szeroko stosowana w telewizji oraz w filmie. Kolor używanego w niej tła jest zazwyczaj niebieski lub zielony, ponieważ są one uważane za najmniej podobne do koloru skóry i najrzadziej pojawiają się w kostiumach i rekwizytach. Rozmawialiśmy, również o „motion capture”, czyli technice stosowanej w filmach i grach komputerowych. Polega ona na „przechwytywaniu” trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu w komputerze. Dzięki niej zarejestrowane postacie poruszają się bardzo naturalnie i realistycznie, a przechwycone dane są gotowe do dalszej obróbki.
Drugie zajęcia dotyczyły Stefana Banacha, polskiego matematyka, jednego z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej, członka PAU. W 1932 roku wydano najważniejsze dzieło Banacha „Teoria operacji linearnych”. Książka zapewniła mu światową sławę. Sensację w środowisku naukowym wzbudziła także przełomowa praca dotycząca powierzchni kuli i zbiorów rozłącznych. W 1939 roku został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Gdy amerykański matematyk, późniejszy współtwórca broni nuklearnej, teorii gier i podstaw informatyki John von Neumann namawiał Banacha do wyjazdu do USA. Profesor odmówił, stwierdzając, że nie ma kwoty mogącej wynagrodzić mu opuszczenie jego miasta i uczelni. Banach jest patronem kilku szkół w Polsce, przyznawana jest też nagroda naukowa im. Banacha oraz medal im. Stefana Banacha za wybitne zasługi w dziedzinie nauk matematycznych. Sylwetka Banacha występuje również na kolekcjonerskim monetach, a także istnieje planetoida imienia Banacha.
Trzecie zajęcia należały do robotyki, sztucznej inteligencji, zaś na czwartych zajęciach rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci. Obecnie zajmujemy się pracą końcową „Jak technologia przyszłości może pomóc ludziom w codziennym życiu”
Alicja Guz, członkini Koła Naukowego ,,Odkrywcy’’