Menu

NASZE ŚMIECI, NASZA SPRAWA

Aktualności

Dożynki 2019 Gminy Wiśniew

Drukuj
1 2 3

W niedzielę 15 września rolnicy z gminy Wiśniew obchodzili święto plonów. Dożynki w naszej gminie odbywają się w trzecią niedzielę września, co rok w innej parafii. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Radomyśli odprawioną przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Szymoniuka, celebrowaną w intencji rolników.

Po Mszy świętej korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynkowych – Annę Oksejuk i Henryka Chromińskiego z Radomyśli oraz Zespoły: „Radość” z Radomyśli i Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, przemaszerował na plac Szkoły Podstawowej w Radomyśli, gdzie odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się wprowadzeniem wieńców dożynkowych na plac a następnie odbyło się  przekazanie przez starostów dożynek Chleba Dożynkowego wójtowi gminy, który następnie poprosił starostów o podzielenie się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Starostowie dożynek:

Pani Anna Oksejuk mieszka w Radomyśli. Jest szczęśliwą żoną i matką. Wychowała dwóch synów, którzy w wolnej chwili pomagają w prowadzeniu gospodarstwa. Wraz z mężem Markiem od 26 lat prowadzi w Radomyśli  13 hektarowe (trzynasto-hektarowe) gospodarstwo rolne, oddziedziczone po rodzicach, które specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Swój czas wolny poświęca na uprawę kwiatów, warzyw i pielęgnowanie ogródka. Od kilku lat, każdego roku bierze udział w konkursie organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Gminnej Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji konkursu Pani Anna zajęła III miejsce i będzie reprezentowała gminę Wiśniew na etapie powiatowym już w październiku.

Pan Henryk Chromiński urodził się w Radomyśli, gdzie mieszka do dziś. Ojciec trzech córek, dziadek dwóch wnuków wraz z żoną Mariolą  od prawie 30 lat prowadzi ponad 7 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż. Przez kilka lat śpiewał w Zespole Wokalnym Radość z Radomyśli. Jego hobby to hodowla ozdobnych gołębi – obecnie w gołębniku ma ich ponad 30 sztuk. Swój czas wolny Pan Henryk poświęca rodzinie, a w szczególności wnukom.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek - Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który po uroczystym powitaniu gości zwrócił się do zebranych: „Tradycyjny bochen z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Mimo wielu trudności – a w tym roku szczególnie dokuczyła nam susza, do gminy wpłynęło prawie 500 wniosków – nasi rolnicy swą pracowitością i wytrwałością udowodnili, że stanowią największą wartość i najcenniejsze bogactwo wsi. Dlatego z wielkim szacunkiem i wdzięcznością schylamy dziś głowy przed tymi, którzy swoją pracą sprawiają, że ziemia może rodzić i karmić. Z okazji dzisiejszych gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do pdnoszenia poziomu gospodarowania – zmagając się przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła w bieżącym roku wytypowała  czterech rolników z terenu Gminy Wiśniew. W tym roku odznakę otrzymali: Henryk Bartczak z Łupin, Andrzej Stanisławowski z Lipniaka, Krzysztof Radzikowski ze Śmiar i Zdzisław Ostrowski z Radomyśli. Odznaczenia wręczyli: Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Elżbieta Wysokińska – Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew  oraz Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, Szkoły Podstawowej w Radomyśli i w Śmiarach, Zespól Wokalny RADOŚĆ, Dwórki Heleny z Helenowa, ZL i LZPiT WIŚNIEWIACY, zespół FOLK LACKI a także Kapela Zbucka ze Zbuczyna.

Nie zabrakło także muzyki tanecznej, a na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru – zespół CLUBBERSI oraz zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ, ze swoim hitem „Mama ostrzegała”.

Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych gminy Wiśniew swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: zaprzyjaźnieni starostowie ze Słowacji: Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej z małżonką, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele duchowieństwa z ks. proboszczem Andrzejem Szymoniukiem, Wojciech Biarda - Radny Rady Powiatu Siedleckiego, Adam Skup – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Krzysztof Borkowski - Prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody – były poseł i senator RP, Dariusz Jasiński – Prezes Zarządu Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Siedlce, Michał Dziedzic Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce, dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Wiśniew Beata Wiszniewska, Urszula Sosnówka i Katarzyna Wielgórska oraz Emilia Protasiuk i Paulina Izdebska – Przedstawicielki Prezydium Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Beata Izdebska – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Małgorzata Dymecka, Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej i Antonina Golodžejova.

po obejrzeniu dziesięciu prac przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:

  •  I miejsce – Sołectwo Helenów,
  •  II miejsce – KGW Borki-Kosiorki-Mościbrody,
  •  III miejsce – KGW Radomyśl.

Wyróżnienie otrzymały wieńce przygotowane przez sołectwa: Wiśniew, Łupiny, Daćbogi - Pluty, Januszówka, Śmiary, Zabłocie oraz Stare Okniny. Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Młodzieżowa Rada Gminy Wiśniew powołała również „Komisję Serca”, która przyznała wyróżnienie sołectwu Śmiary.

Na placu, gdzie odbywały się uroczystości mogliśmy spotkać radnych Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew z puszkami, do których zbierali pieniądze na leczenie koleżanki z Sokołowa Podlaskiego - Uli Tokarskiej. 21-letnia Urszula Tokarska walczy z chłoniakiem śródpiersia. Po niemal rocznym leczeniu chirurdzy w Polsce nie mogą już pomóc. Szansą dla niej jest metoda immunoterapii CAR-T Cell, dostępna tylko za granicą. Koszt tej terapii sięga 2 mln zł.

W trakcie święta rolników nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami. Na placu Szkoły Podstawowej w Radomyśli rozdawana była pyszna grochówka przygotowana przez Zakład Karny w Siedlcach.

O godzinie 21.00 uczestnicy gminnego święta plonów mieli okazję podziwiać pokaz sztucznych. Uroczystości zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami, prowadzoną przez zespół POWER BEAT.

SPONSORZY DOŻYNEK
PZU - Polskie zakłady ubezpieczeń
Mościbrody Dwór – Małgorzata Borkowska
Zakład Mięsny Mościbrody – Krzysztof Borkowski
Eurolingua Szkoła Językowa w Siedlcach – dyrektor Renata Kulik
MBS Między Gminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie – prezes zarządu Dariusz Jasiński
Agro-Top – Grzegorz Dybciak
ZELTECH Siedlce – Stanisław Przesmycki
PUK Siedlce - Zdzisław Gałach
Wytwórnia Betonu Żwirkop -  Bożena Kożuchowska
Przedsiębiorstwo wielobranżowe Księżopolski –Wiesław Księżopolski
MODR – Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Siedlce - dyrektor Jan Józef Romańczuk
Sieć Sklepów TOPAZ  - Zbigniew Paczóski
NASZ DRÓB – Krzyztof Jastrzębski
Ochotnicza Straż Pożarna w Radomyśli
Ochotnicza Straż Pożarna w Gostchorzy – prezes Piotr Dołęga
Tartak DES-HAUSE Śmiary - Sylwester Jastrzębski
Barbara i Andrzej Orzyłowscy z Radomyśli
ZUO Siedlce – Anna Goś Pszczółkowska
MAL-POL Sp. z o.o.- Wasilewski Krzysztof Jan
Zakład Karny w Siedlcach
Tomasz Skóra

PATRONAT MEDIALNY
Gminne Wieści
TUBA Siedlce
Tygodnik Siedlecki
Podlasie 24
Katolickie Radio Podlasie
Radio Dla Ciebie
Echo Katolickie
Życie Siedleckie.

Pełna fotogaleria tutaj.

Przebieg Gminnych Dożynek 2019 okiem fotografa Pana Janusza Mazurka tutaj.

Ocena: 25 głosów Aktualna ocena: 3
loader...

Media lokalne

Warto odwiedzić

Nasze wyróżnienia i certyfikaty