Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Tworkach
23 marca 2024 r. w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w świetlicy wiejskiej w Tworkach odbyła się V sesja Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew, podczas której Młodzieżowa Rada objęła patronatem honorowym uroczystości patriotyczne i symboliczne miejsce pamięci „Zawołanych po imieniu” Zofii i Bogusia Krasuskich z Twork.
Od 2017 roku 24 marca to święto państwowe. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ma on na celu upamiętnienie w lokalnych społecznościach Polaków, którzy ratując Żydów pod niemiecką okupacją zapłacili za to najwyższą cenę – oddali własne życie. Pomimo faktu, że na ziemiach polskich groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów, Polacy nie dali się zastraszyć i nieśli pomoc ratując swoich sąsiadów.
W naszej Gminie 19 czerwca 2020 r. w Tworkach przed świetlicą wiejską miała miejsce uroczystość upamiętnienia Zofii Krasuskiej i jej pięcioletniego synka Feliksa Bogusława, którzy pomagali Żydom w czasie okupacji niemieckiej i przez to zginęli z rąk okupantów.
W uroczystościach patriotycznych w Gminie Wiśniew udział wzięli: Krzysztof Kryszczuk Wójt Gminy Wiśniew z małżonką, dr Rafał Dmowski historyk z Siedlec, Elżbieta Wysokińska Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew, Andrzej Okniński Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wiśniew, Radni: Zenon Jastrzębski, Anna Krasuska, Dorota Jastrzębska, Paweł Ksionek Dyrektor GOK Wiśniew, Dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych z terenu gminy Wiśniew z delegacjami uczniowskimi oraz pracownicy Urzędu Gminy Wiśniew.
Po zakończeniu sesji Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew wszyscy zebrani udali się pod symboliczny kamień z tablicą upamiętniającą zamordowanych Zofię i Bogusia Krasuskich, gdzie delegacja Samorządu Gminy oraz Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
Następnie dr Rafał Dmowski przedstawił wykład o sytuacji panującej podczas II wojny światowej w powiecie siedleckim oraz w Polsce i ciężkim losie jaki spotkał miliony Żydów.
Na zakończenie spotkania wyświetlone zostały filmy upamiętniające zamordowanych naszych lokalnych bohaterów.
Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się do upamiętnienia tego wydarzenia z nadzieją, że pamięć o zamordowanych Polakach będzie trwała wiecznie jak ten symboliczny kamień z pamiątkową tablicą.
Link do filmu wspominającego losy Zofii i Bogusia Krasuskich oraz ich rodziny - https://fb.watch/q-4Qztp_5h/