XVII Festiwal Kapel Ludowych "Pod Siedlcami w Wiśniewie"
Już po raz 17. Wiśniew gościł u siebie wyjątkowych artystów, muzyków, śpiewaków, twórców ludowych reprezentujących różne dziedziny twórczości i różne regiony Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny.
Co roku podczas Festiwalu Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie” możemy podziwiać bogactwo rodzimej kultury. Tradycyjne stroje, gwara, archaiczne pieśni, muzyka oraz kunszt sztuki ludowej świadczą o ważnej dla ochrony dziedzictwa kulturowego transmisji międzypokoleniowej, jaka odbywa się w naszej społeczności. To dzięki niej, a także dzięki pasji i świadomości osób, którym bliska jest kultura ludowa udało się zachować dawny repertuar muzyczny i styl wykonania, 6 sierpnia 2023 r. na żywo mogliśmy podziwiać te interpretacje.
Zainicjowany przez Stanisława Wróblewskiego, kierownika Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy w 2007 roku Festiwal Kapel Ludowych odgrywa ważną rolę w zakresie łączności z tradycją dokumentowania, ochrony oraz popularyzacji dorobku kulturowego polskiej wsi. Ma szczególne znaczenie dla rozwoju zainteresowania dziedzictwem kultury ludowej. Nade wszystko jest niezwykłym wydarzeniem dla wykonawców, cenną okazją do zaprezentowania swych umiejętności, dla widzów, słuchaczy przede wszystkim źródłem wiedzy na temat unikalnych zjawisk kulturowych oraz możliwością bezpośredniego kontaktu z indywidualnościami i prawdziwymi talentami.
Festiwal zachowuje swój wyjątkowy charakter, a kontynuowana forma konkursowa przyczynia się do podtrzymania tradycji muzycznych. Wydarzenie jest wspaniałą okazją do podkreślenia znaczenia kultury ludowej, która jest jednym z fundamentów tworzących tożsamość narodową.
Dzięki ciekawej i różnorodnej propozycji repertuarowej oraz towarzyszącej festiwalowi atmosferze ludowej Kapele „Pod Siedlcami w Wiśniewie” zdobyły sobie opinię ważnego wydarzenia kulturalnego oraz jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w województwie mazowieckim.
„Dziś w Wiśniewie zabawa, zabawa, zabawa. Jest harmider i wrzawa i wrzawa jest! Wszyscy tańczą poleczki, poleczki, poleczki. Bo to taniec Wiśniewski, hej hej, hej, hej, hej…”. Tę właśnie melodię niosło echo XVII Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych „ Pod Siedlcami w Wiśniewie”.
Na gościnnej scenie w Wiśniewie, w stolicy piosenki ludowej zaprezentowały swój dorobek artystyczny kapele i soliści z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Piękno folkowych kompozycji muzycznych ukazały nam:
Kapela Janka Muzykanta, Kapela Okrzejacy, Kapela rodzinna ze Stanina, Kapela Szwagry Band, Duet z Łukowa, Kapela Janusza Ptasińskiego, Kapela Henryka Chruściela, soliści: Ryszard Boruc, Bernard Kokieć, Wiesław Iwanowski, Jan Czarnocki, Tadeusz Matysiak.
Jury pod przewodnictwem Wojciecha Ciekota-emerytowanego wieloletniego nauczyciela muzyki, muzyka, akompaniatora, klawiszowca związanego z zespołem Route 66, w składzie Beata Pasztor-była radna i sołtys Wiśniewa, wokalistka Zespołu Ludowego "Wiśniewiacy", Paweł Ksionek-Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie, członek Zespołu Ludowego "Wiśniewiacy" akordeonista, wokalista,
oceniało prezentacje artystyczne melodii ludowych solistów oraz kapelmistrzów przyznając
Grand Prix Festiwalu Kapeli Szwagry Band z Łukowa w składzie: Jan Durka, Adam Kowalczyk, Sławomir Szczygielski i Stanisław Zarzycki.
W kategorii soliści: I miejsce przyznano Tadeuszowi Matysiakowi, II miejsce ex aequo otrzymali: Ryszard Boruc, Janusz Ptasiński, III miejsca nie przyznano.
W kategorii kapele II miejsce przyznano Kapeli Janusza Ptasińskiego z Wielgolasu, III miejsce Kapeli Okrzejacy z Łukowa, a wyróżnienie Kapeli Janka Muzykanta, pod tym pseudonimem artystycznym ukrywa się Mieczysław Borkowski z Borków Kosów.
Dzień festiwalu był nie tylko okazją do wysłuchania ludowych utworów i zaprezentowania rodzimych skarbów, ale także możliwością spotkania i integracji pokoleniowej. Konferansjerem Festiwalu był Wojciech Ostrowski, akordeonista, opiekun artystyczny Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” który zachęcał do wspólnego muzykowania, a jego aranżacje i akompaniament muzyczny na akordeonie porwały licznie zgromadzonych festiwalowiczów do wspólnej zabawy.
Festiwal Kapel Ludowych "Pod Siedlcami w Wiśniewie" po raz 17. zaszczytnie wpisano do kroniki ważnych wydarzeń Gminy Wiśniew.
Dziękujemy #TV Wschód#TVP3#TygodnikSiedlecki#Życie Siedleckie#RDC#Polasie24#Echo Katolickie#KRP# za objęcie patronatu medialnego nad Festiwalem.
Dziękujemy Partnerom wydarzenia
#GSKwWiśniewie#LGD#BibliotekaPublicznawWiśniewie#OSPWiśniew#Towarzystwo-Społeczno-KulturalneRAZEM#
Dziękujemy wszystkim artystom i uczestnikom Festiwalu za wspaniałą ucztę dla ducha, za to, że z ogromną pasją przyczyniają się Państwo do kontynuacji i rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej.