Gmina Wiśniew
Powróć do: Znani Wiśniewiacy

Dr n. med. Ryszard Pachecka

Zdjęcie starszego mężczyzny

Urodził się w Wiśniewie, dwa dni przed śmiercią marszałka Józefa Piłsudskiego – 10 maja 1935 r. W roku 1948 ukończył tutejszą Szkołę Powszechną, a w latach 1948–1952 uczęszczał do I Państwowego Męskiego Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa w Siedlcach, które ukończył z dyplomem przodownika nauki i pracy społecznej upoważniającym do przyjęcia na dowolnie wybrany kierunek studiów.

W latach 1952-1958 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie; na wybór tego kierunku studiów miał zapewne wpływ zawód dziadka, który był na tutejszym terenie znanym i szanowanym felczerem. W roku 1958 otrzymał dyplom lekarza. Pracę zawodową rozpoczął w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. W roku 1962 uzyskał I stopień, a w roku 1969 II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych. W latach 1963-1965 odbył okresową służbę wojskową pracując jako lekarz w jednej z wojewódzkich poliklinik wojskowych. Jest kapitanem rezerwy wojska polskiego w korpusie oficerów służby zdrowia.

W roku 1973 na zasadzie konkursu został powołany na stanowisko ordynatora oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu Miejskim w Płocku. W roku 1974 został powołany do Komisji Wydawnictw i Publikacji Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej.

W roku 1977 obronił pracę na stopień doktora nauk medycznych.

W roku 1978 wygrał konkurs na stanowisko ordynatora oddziału chorób wewnętrznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, a w rok później na podobnej drodze objął stanowisko ordynatora oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie.

Został powołany w skład Rady Programowej dwumiesięcznika „Medycyna Komunikacyjna”, a następnie do Komisji Odwoławczej przy Ministrze Zdrowia. Reaktywował działalność koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Pruszkowie. Po reaktywacji Izb Lekarskich został wybrany do składu Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie. W roku 1992 został konsultantem w Dziale Informacji Naukowej Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych. W roku 1995 nadano mu godność Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz został wybrany do Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa.

W szpitalu w Pruszkowie pracował do przejścia na emeryturę. Po przejściu na emeryturę podjął pracę w Instytucie Leków, w którym pracował do roku 2005.

Jest współautorem (z profesorem Józefem Sobczyńskim) dwóch rozdziałów w książce „Refleksje nad etyką lekarską” wydanej przez Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej w roku 1990 oraz w roku 1992. W roku 2005 wydał książkę p.t. „Droga pod górkę...do dyplomu lekarza...i dalej”, a w 2009 książkę „Kwiatki lekarskie; anegdoty i historyjki związane z pracą lekarską”.

W roku 1992 nawiązał współpracę z Polskim Towarzystwem Medycznym w Republice Czeskiej. W roku 2011 nadano mi godność honorowego członka tegoż Towarzystwa.

Był współzałożycielem Europejskiego Forum Lekarzy Polskich, zrzeszającego lekarzy Polaków pracujących w różnych krajach w Europie, w którym pełnił funkcję jednego z vice-przewodniczących.

W roku 1984 wraz ze swoim ojcem podjął inicjatywę opracowania historii Wiśniewa. Opracowanie to pt „Wiśniew 1419-1985” pod redakcją doc. Bogusława Gierlacha ukazało się drukiem w roku 1986.

Jest autorem lub współautorem 20 publikacji w czasopismach lekarskich oraz autorem lub współautorem 13 referatów wygłoszonych na ogólnopolskich lekarskich zjazdach naukowych oraz 2 wygłoszonych w Republice Czeskiej.

Otrzymał kilka odznaczeń państwowych i resortowych.

 

Poniżej galeria zdjęć Znanych Wiśniewiaków: